- Soczewica zielona jest popularna na równi z czerwoną. Gotuje się wprawdzie dłużej i przyda jej się wcześniejsze namoczenie, ale ma bogatszy smak i nie rozpada się po ugotowaniu, zachowując ładny kształt ziaren.
Soczewica zielona z kulinarnego punktu widzenia może być wykorzystywana do przygotowywania past do kanapek, farszu do pierogów, krokietów bądź służyć jako dodatek do sałatek. https://bonavita.pl/soczewica-zielona-wlasciwosci-przepisy-jak-gotowac-soczewice-zielona
Wszystkie odmiany soczewicy są bogate w cenne wartości odżywcze, które wspomagają prawidłowy rozwój organizmu. Soczewica to przede wszystkim źródło białka, w 100 g ugotowanych ziaren znajduje się go około 24 g i jest to jedno z najlepiej przyswajalnych przez człowieka białek pochodzących z roślin.
W soczewicy jest też dużo błonnika, kwasu foliowego, witamin (C, A, K i z grupy B) i minerałów (potas, miedź, fosfor, mangan, magnez, cynk, wapń, sód, żelazo, jod).Soczewica należy do produktów polecanych osobom dbającym o linię. Jest nie tylko niskokaloryczna (w 100 g znajduje się około 120 kcal), ale ma także niski indeks glikemiczny, a więc wydłuża uczucie sytości.
Najważniejsze jest to, że wraz ze spożywaniem każdej z odmian soczewicy dostarczamy sobie bardzo wiele wartości odżywczych, cennych dla naszego zdrowia. Dzięki temu bogactwu ma ona właściwości, takie jak: obniżanie poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi, poprawianie perystaltyki jelit, zmniejszanie uczucia głodu, a także zmianę samopoczucia na lepsze. Dlatego soczewicę poleca się osobom: z cukrzycą, z anemią, z nadwagą, w stresie, w ciąży (lub planującym dziecko), na diecie (zwłaszcza wegetariańskiej), aktywnym (w tym sportowcom).