- Komosa ryżowa, zwana inaczej quinoa może stanowić świetny zamiennik kaszy lub ryżu. Zaliczana jest do kategorii superfoods. Biała odmiana, zwana tez perłową, jest najpopularniejsza, ma delikatny, niemal neutralny smak i konsystencję po ugotowaniu.
Quinoa ma lekko słodkawy smak, w związku z tym nadaje się zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów. Komosy można używać do sałatek i surówek, do dań mięsnych i warzywnych jako zamiennika ryżu, makaronu czy ziemniaków, a także do zup a nawet deserów.
Komosa ryżowa, inaczej quinoa lub ryż peruwiański, to pseudozboże, tzn. roślina, która wytwarza bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Jej właściwości i wartości odżywcze od wieków są cenione w Ameryce Południowej, skąd pochodzi. Nazywana jest tam "świętym zbożem Inków”, "złotym ziarnem Inków" i „matką zbóż”. Nic dziwnego - quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera także saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne przeciwwirusowe i immunostymulujące. Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów (spośród których dominują kwercetyna i kampferol). W związku z tym quinoa wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Należy podkreślić, że tradycyjne zboża wcale nie zawierają flawonoidów, co na ich tle czyni komosę ryżową wyjątkową.Białko komosy ryżowej jako jedno z nielicznych białek roślinnych zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem - twierdzą naukowcy z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tradycyjne zboża są ubogie w te aminokwasy. Dodatkowo zawartość białka w komosie ryżowej jest dość wysoka. W związku z tym quinoa może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego i znaleźć się w diecie wegetarian, a także osób, które ze względów zdrowotnych muszą ograniczyć spożycie bogatego w niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe mięsa.
Ziarna komosy ryżowej są bogate w tłuszcze nienasycone, głównie w kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Ich spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
SKŁADNIKI
quinoa
biała (komosa ryżowa)* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)
OPIS
SPOSÓB
PRZYGOTOWANIA
zaleca
się ziarno quinoa przelać gorącą wodą na drobnym sicie, następnie gotować w
proporcji 1:2 (1 porcja quinoa na 2 porcje wody) ok. 25 min. Posolić pod koniec
gotowania
WARTOŚĆ
ODŻYWCZA W 100 g
Wartość
energetyczna - 1532 kJ / 363 kcal
Tłuszcz
- 5,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,5 g
Węglowodany
- 62 g, w tym cukry - 1,6 g
Białko
- 12 g
Sól
- 0 g
INFORMACJA
ALERGENNA
W
zakładzie magazynowane są również zboża zawierające gluten, orzeszki ziemne i
inne orzechy, sezam, soja.