- Ciecierzyca, zwana też cieciorką lub grochem włoskim należy do grupy roślin strączkowych. W smaku jest delikatna i kremowa, lekko słodkawa o orzechowym posmaku. Ciecierzyca jest smaczna, zdrowa i sycąca.
Ziarno ciecierzycy świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju past z dodatkiem oliwy i świeżych ziół, a także do zup, potraw jednogarnkowych, sosów i sałatek.
Najbardziej znanymi potrawami, których bazą jest ciecierzyca to hummus oraz falafel. Pierwsza z nich to kremowa pasta utarta z cytryną, czosnkiem, tahini oraz oliwą. Stanowi dodatek do pity lub innego pieczywa, sprawdzi się też w towarzystwie surowych warzyw takich jak papryka, marchewka czy ogórek. Falafel to tzw. wegetariański fast food, jest np. substytutem mięsa w kebabie. To namoczona i zmiksowana z przyprawami ciecierzyca, uformowana w kuleczki i usmażona na głębokim tłuszczu.Oprócz tradycyjnych zastosowań ciecierzycy warto eksperymentować i wypróbować ziarna grochu włoskiego w swojej kuchni. Sprawdzi się znakomicie jako dodatek do sałatek, baza do wegetariańskich kotlecików, a także jako składnik niejednego zdrowego ciasta. Jej smak wspaniale komponuje się z awokado, rukolą, makaronem, cytryną, mięsami, pomidorem, kaszą, ryżami oraz wieloma warzywami.
Ciecierzyca to jeden z produktów spożywanych przez wegan czy wegetarian, który jest bardzo dobrym źródłem białka. Produkowana z niej mąka ma dwa razy więcej białka niż mąka pszenna. Jako produkt bezglutenowy jest często spożywana przez osoby mające alergię na gluten. Bogata w witaminy i składniki mineralne góruje nad mąką pszenną. Posiada także sporą dawkę błonnika.
W 100 g ugotowanej ciecierzycy jest aż 8,86 g białka, które wykazuje stosunkowo dużą wartość odżywczą, m.in. dlatego, że dostarcza tych aminokwasów, których nie posiadają białka znajdujące się w produktach zbożowych. Jednak mimo to nie może w 100 proc. zastąpić pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, np. białka mleka. Ciecierzyca zmniejsza stężenie frakcji tzw. „złego” cholesterolu, który jest przyczyną miażdżycy, a tym samym licznych chorób serca, m.in. choroby wieńcowej czy zawału serca.Ciecierzyca obniża nie tylko poziom "złego cholesterolu", lecz także ciśnienie krwi. Zawarty w niej potas (291 mg/100 g) sprawia, że naczynia krwionośne są bardziej drożne, a tym samym krew krąży swobodniej, co w efekcie daje spadek ciśnienia. Ponadto potas przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, co również sprzyja obniżeniu poziomu ciśnienia.
Ponadto ciecierzyca, dzięki zawartości żelaza, zapobiega anemii. Może być również wykorzystywana pomocniczo w leczeniu niedokrwistości. Polecana jest także kobietom w czasie miesiączki.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
uprzednio namoczoną co najmniej 12 godzin i przepłukaną cieciorkę należy gotować w świeżej, nieosolonej wodzie ok. 60 min. Ciecierzycę solimy dopiero pod koniec gotowania.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
Wartość energetyczna - 1445 kJ / 343 kcal
Tłuszcz - 4,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,6 g
Węglowodany - 45 g, w tym cukry - 11 g
Błonnik - 17 g
Białko - 22 g
Sól - 0,06 g
INFORMACJA ALERGENNA
W zakładzie magazynowane są również zboża zawierające gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soja.
ZALECANE WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.