- Ekologiczna fasolka czarna jest rośliną strączkową o lekko słodkim smaku. Doskonała w postaci pasty (zmielona po ugotowaniu) z dodatkiem ziół i przypraw, a także jako dodatek do zup, dań warzywnych lub zbożowych.
Fasola czarna nadaje się jako podstawy składnik zupy, można też wykonać z niej smaczną pastę. Świetnie urozmaici sałatki, dodając im charakteru. To, co wyróżnia ją na tle innych warzyw strączkowych, to ostrzejszy i nieco bardziej pikantny od tradycyjnej fasoli smak. Fasola czarna jest wygodniejszych w przygotowaniu, ponieważ nie rozpada się po ugotowaniu i zachowuje swój kształt. Jedynym minusem jest długi czas przygotowywania. Fasolę czarną należy wypłukać i namoczyć przez minimum 12 godzin. Następnie gotować w świeżej wodzie przez około godzinę. Dobrze jest ugotować fasolkę w tej samej wodzie, w której była wcześniej moczona, aby nie tracić cennych składników odżywczych.
Fasola czarna wyróżnia się nie tylko kolorem, ale również posiada w sobie antocyjany, które wspomagają pracę całego organizmu. Odmiana ta, charakteryzuje się też wysoką zawartością błonnika pokarmowego, białka, wielu witamin, składników mineralnych, a także przeciwutleniaczy. Dlatego, od tysięcy lat, jest traktowana jako źródło zdrowia i walki z procesem przedwczesnego starzenia się organizmu.Fasola czarna charakteryzuje się tym, że jej ziarna są niewielkie i mają czarny kolor. I to to właśnie kolor odpowiada za jej prozdrowotne właściwości. Fasola czarna zawiera tłuszcze, białko roślinne, węglowodany, błonnik, cukry, składniki mineralne - cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, molibden, selen, sód, potas, wapń i żelazo. W tych niewielkich ziarenkach znajdziemy również witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B4, B5, B6 i B9), witamina E i K.
Głęboka czarna barwa tego rodzaju fasoli wynika z wysokiej zawartości antyoksydantów w jej błyszczącej skórce. To właśnie one są odpowiedzialne za prawidłowo funkcjonujący układ krążenia, a także mocne i elastyczne naczynia krwionośne. Co więcej, zapewniają skuteczną walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się i powstawanie zmian nowotworowych. Mają też dobry wpływ na wzrok. W fasoli czarnej jest nawet 40 razy więcej antyoksydantów niż w białej odmianie.
Fasola czarna to dobre źródło witaminy B1, czyli tiaminy. Poprawia ona zdolność logicznego myślenia i przyśpiesza gojenie się ran. Niedobory tej witaminy prowadzą między innymi do zaburzeń pamięci, osłabienia organizmu, a nawet do często występującej jesienią i zimą depresji.Skuteczną profilaktyką spadku formy psychicznej jest częste spożywanie fasoli czarnej, ponieważ zawiera ona inny równie ważny składnik wspomagający nasze samopoczucie – kwas foliowy. Po czarną fasolę powinny sięgać kobiety w ciąży lub planujące dziecko – jak wiadomo, kwas foliowy jest szalenie istotny do prawidłowego rozwoju zarodka, zwłaszcza rdzenia kręgowego i mózgu.
Fasola czarna jest doskonałym źródłem białka, a obecność tego składnika powoduje, że występuje w roli zamiennika mięsa w diecie wegetariańskiej. Warto jednak wiedzieć, że białko pochodzenia roślinnego jest niestety mniej wartościowe niż białko zwierzęce, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych dla naszego organizmu aminokwasów.Spożywanie czarnej fasoli wpływa korzystnie na układ nerwowy, ponieważ dostarcza niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania aminokwasów i molibdenu. Molibden jest jednym z najrzadziej występujących na świecie pierwiastków. Choć spotkany jest w organizmie człowieka w śladowych ilościach, to pełni istotną rolę, m.in. umożliwia produkcję enzymów niezbędnych do przyswajania cukrów i tłuszczów, czyli zaopatruje komórki naszego ciała w energię.
SKŁADNIKI
fasolka
czarna* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)
SPOSÓB
PRZYGOTOWANIA
uprzednio
namoczoną co najmniej 12 godzin i przepłukaną fasolę należy gotować do miękkości
w świeżej, nieosolonej wodzie ok. 60 min. Fasolę solimy dopiero pod koniec
gotowania.
WARTOŚĆ
ODŻYWCZA W 100 g
Wartość
energetyczna - 1243 kJ / 296 kcal
Tłuszcz
- 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,2 g
Węglowodany
- 36 g, w tym cukry - 2,3 g
Błonnik
- 24 g
Białko
- 23 g
Sól
- 0,03 g
INFORMACJA
ALERGENNA
ZALECANE
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
INFORMACJA
Cyfra
na końcu nazwy surowca określa numer brygady Bio Planet odpowiedzialnej za
konfekcjonowanie tego surowca.