- Ryż okrągły pełnoziarnisty charakteryzuje swym specyficznym aromatem i zapachem, harmonijnie współgra z wieloma potrawami. Zachowuje wszystkie cenne składniki znajdujące się w łusce, dzięki czemu jest bardziej wartościowy niż ziarno obłuszczone.
Brązowy ryż nie jest obłuszczany i polerowany. Od białego ryżu różni się nie tylko kolorem, ale przede wszystkim obecnością łuski, która odpowiada za jego właściwości. Brązowy ryż jest mniej przetworzony, twardszy, wolniej się gotuje, należy go dłużej żuć i jest wolniej trawiony.
W porównaniu z białym ryżem zawiera więcej białka, tłuszczu, błonnika, składników mineralnych, witamin, bioaktywnych fitozwiązków. Ma także niższy indeks glikemiczny (IG = 50). Ryż brązowy jest zbożem naturalnie bezglutenowym. Pozwala to na jego szerokie wykorzystanie w produktach dedykowanych osobom z celiakią, alergią na gluten i nietolerancją glutenu.Brązowy ryż jest przede wszystkim źródłem węglowodanów skrobiowych. Dostarcza także białka, tłuszczu, witamin z grupy B, składników mineralnych i błonnika. Jest dużo bogatszy odżywczo niż ryż biały.
Podstawowym składnikiem ryżu brązowego jest węglowodan skrobia. Drugim istotnym elementem jest białko. Białko znajduje się w dużej mierze w zewnętrznych warstwach ziarna, dlatego ryż brązowy zawiera go więcej niż biały.Ryż jest zbożem bezglutenowym. Białko ryżu jest hipoalergiczne i łatwiej trawione w porównaniu z białkami innych zbóż. Z tego powodu często znajduje zastosowanie w produktach dla niemowląt i odżywkach dla sportowców.
Profil aminokwasowy brązowego ryżu jest bardzo dobry, porównywalny z białkiem sojowym i serwatkowym. Niedoborowym aminokwasem niezbędnym w brązowym ryżu jest tryptofan. Brązowy ryż jest dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie oleinowego.Brązowy ryż dostarcza dużo więcej prozdrowotnego błonnika niż ryż biały, dzięki czemu m.in. reguluje rytm wypróżnień. Podobnie ze składnikami mineralnymi i witaminami. W ryżu brązowym można znaleźć fosfor, potas, magnez, wapń, mangan, cynk i żelazo, witaminy z grupy B, a także witaminę E.
W brązowym ryżu znajdują się związki bioaktywne odpowiedzialne za jego właściwości prozdrowotne – substancje fenolowe, gamma-oryzanol oraz GABA. Całkowita zawartość związków fenolowych w brązowym ryżu wynosi od 72,45 do 120,13 mg ekwiwalentu kwasu gallusowego na 100 g. Całkowita zawartość flawonoidów wyrażona w ekwiwalentach katechiny wynosi od 75,90 do 112,03 mg/100 g. Kwas fenolowy występujący w brązowym ryżu w największej ilości to kwas trans-ferulowy. W ryżu brązowym znajdują się istotne ilości alfa-tokoferolu i gamma-tokotrienolu (prekursorów witaminy E).
SKŁADNIKI
ryż
okrągły pełnoziarnisty* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)
SPOSÓB
PRZYGOTOWANIA
uprzednio
wypłukany ryż gotować w proporcji 1:2 (1 porcja ryżu na 2 porcje wody) na małym
ogniu ok. 35 min.
WARTOŚĆ
ODŻYWCZA W 100 g
Wartość
energetyczna - 1479 kJ / 349 kcal
Tłuszcz
- 2,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone -0,5 g
Węglowodany
- 74 g, w tym cukry - 0,9 g
Białko
- 7,2 g
Sól
- 0,03 g
INFORMACJA
ALERGENNA
Produkt
może zawierać alergeny: gluten, orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam,
soję.
ZALECANE
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać
w suchym i chłodnym miejscu.
INFORMACJA
Cyfra
na końcu nazwy surowca określa numer brygady Bio Planet odpowiedzialnej za
konfekcjonowanie tego surowca.