- Kasza gryczana jest to całe lub łamane ziarno gryki, które zostało pozbawione okrywy owocowej. Ze względu na właściwości i wartości odżywcze - zasługuje na więcej, niż bycie skromnym dodatkiem do drugiego dania, co potwierdza jej rosnąca popularność.
Prażenie kaszy ma na celu poprawę smaku i aromatu tego produktu. Kasza gryczana palona charakteryzuje się ciemniejszą barwą niż jej niepalony odpowiednik. Im ciemniejsza kasza, tym większa temperatura, w której zachodził proces prażenia. W trakcie tego procesu dochodzi do strat białka, witamin i przeciwutleniaczy, jednak mimo tych zmian w składzie odżywczym kaszy, nie należy jej eliminować z codziennej diety. Kasza gryczana prażona jest doskonałym źródłem składników mineralnych tj. magnezu, który jest oporny na działanie wysokich temperatur. Kasza gryczana prażona jest również dobrym źródłem białka, tłuszczu i przeciwutleniaczy, dlatego zaleca się, aby stanowiła dodatek do dań każdego człowieka. Należy podkreślić, że równie istotny w utrzymaniu wartościowego składu odżywczego jest sposób przygotowania tego produktu. Zarówno kasza gryczana palona, jak i niepalona powinna być gotowana w małej ilości wody, najlepiej na sypko, tak aby wchłaniała ona wodę, do której w trakcie gotowania przenikają witaminy i minerały.
Kasza gryczana produkowana jest z ziaren gryki. Białko ziarniaków gryki jest bezglutenowe oraz posiada dobrze zbilansowany rozkład aminokwasów. Cechuje się dużą zawartością lizyny, aminokwasów siarkowych – metioniny, cysteiny oraz leucyny i fenyloalaniny. Warto podkreślić, że spożycie 100 g kaszy gryczanej pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie syntezuje. Ze względu na zawartość w kaszy gryczanej jedynie białek bezglutenowych, jest ona polecana osobom zmagającym się z celiakią i nietolerancją na gluten. Najważniejszym węglowodanem kaszy jest skrobia, w której dominuje frakcja oporna na amylolizę, dlatego gryka i jej przetwory uważane są za niskoenergetyczne. Dodatkowo kasza charakteryzuje się znaczną zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, pożądanych w profilaktyce miażdżycy. Z kwasów jednonienasyconych najwięcej w składzie produktu znajduje się kwasu oleinowego, palmitoleinowego i erukowego, natomiast wśród kwasów wielonienasyconych w największej ilości występuje kwas linolowy. Jednym z najważniejszych składników kaszy jest błonnik pokarmowy składający się z 3–7% z frakcji rozpuszczalnej i 2–3% z nierozpuszczalnej.
Nie należy również zapominać o tym, że kasza jest również doskonałym źródłem witamin tj. B1, B2, B3, B5, kwasu foliowego oraz witaminy E i beta-karotenu. Kasza gryczana jest również dobrym źródłem rutyny, która zapobiega nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz wykazuje właściwości przeciwutleniająceSKŁADNIKI
kasza
gryczana palona* 100% (*certyfikowany składnik
ekologiczny)
Ekologiczna
kasza gryczana palona jest najczęściej stosowana jako składnik obiadów w
połączeniu z warzywami lub gulaszem oraz jako dodatek do zup, dań
jednogarnkowych i pasztetów.
SPOSÓB
PRZYGOTOWANIA
Kasza
nie wymaga gotowania, wystarczy zalać ją wrzątkiem w proporcji 1:1 i trzymać pod
przykryciem ok. 7 min.
WARTOŚĆ
ODŻYWCZA W 100 g
Wartość
energetyczna - 1659 kJ / 392 kcal
Tłuszcz
- 2,7 g
w
tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0,6 g
Węglowodany
- 75 g
w
tym cukry - 2,6 g
Białko
- 12 g
Sól
- 0,03 g
INFORMACJA
ALERGENNA
W
zakładzie magazynowane są również zboża zawierające gluten, orzeszki ziemne i
inne orzechy, sezam, soja.
ZALECANE
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać
w suchym i chłodnym miejscu.